Leczenie ortodontyczne często wymaga zastosowania aparatu ortodontycznego oraz wyciągów. Wielu pacjentów przed umówieniem się na wizytę u ortodonty zastanawia się, jak przygotować się do założenia stałego aparatu na zęby. Jeżeli Ty również zadajesz sobie takie pytanie, zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym tłumaczymy, na co zwrócić uwagę.

Co trzeba wiedzieć przed założeniem aparatu?

Ortodonci korygują wady zgryzu przy użyciu aparatów ortodontycznych stałych i ruchomych. Te pierwsze są stosowane najczęściej – korzystają z nich zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Aparaty ruchome są dedykowane głównie najmłodszym; przydają się też do korygowania niewielkich zmian. Współcześnie do leczenia ortodontycznego można dobrać jeden z kilku stałych aparatów ortodontycznych. W zależności od wady zgryzu i preferencji pacjenta może to być:

  • klasyczny, czyli metalowy, aparat na zęby,
  • estetyczny aparat ortodontyczny – szafirowy lub ceramiczny,
  • niewidoczny aparat na zęby – lingwalny,
  • aparat samoligaturujący.

Aparat stały na zęby nie wyleczy wady zgryzu, jeżeli pacjent nie będzie ściśle współpracował z lekarzem. Tylko dobra współpraca gwarantuje uzyskanie optymalnych efektów leczenia ortodontycznego. Jeżeli ortodonta zaleci stosowanie wyciągów (specjalnych gumek), to należy bezwzględnie stosować się do jego poleceń.

Jak jeszcze przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego? Trzeba pamiętać, że leczenie ortodontyczne trwa kilkanaście miesięcy i nie kończy się tuż po zdjęciu aparatu – równie ważna jest retencja, która może trwać nawet do końca życia. Inaczej mówiąc, w przypadku wad zgryzu pacjent musi uzbroić się w cierpliwość.

Przed pierwszą wizytą u ortodonty

Jakie czynności należy wykonać przed założeniem aparatu na zęby? Przede wszystkim konieczne jest wyleczenie próchnicy. Pacjenci, którzy zamierzają umówić się na wizytę u ortodonty, w pierwszej kolejności powinni zgłosić się do stomatologa. Nawet drobne ubytki są przeciwskazaniem do założenia stałego aparatu ortodontycznego. Dlaczego? W trakcie leczenia ortodontycznego, które odbywa się przy użyciu aparatu ortodontycznego, codzienna higiena uzębienia jest mocno utrudniona. Z tego względu tak ważne jest, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się próchnicy.

Przygotowanie zębów do założenia aparatu ortodontycznego obejmuje również wykonanie zabiegów higienizacji jamy ustnej. Do rozwoju próchnicy może też przyczynić się kamień nazębny. Dlatego pacjentom zaleca się wykonanie pełnej higienizacji zębów (skalingu, piaskowania, polishingu i fluoryzacji).

Przed wizytą w gabinecie ortodontycznym warto też przygotować dokumentację medyczną. Informacje o zdjęciach, jakie szczególnie będą interesować ortodontę, zostały wymienione w artykule „Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty?”.

Wiertełka dentystyczne

Czas na pierwszą wizytę

Dla wielu pacjentów pierwsza wizyta u ortodonty często wiąże się ze stresem, bo nie wiedzą oni, czego się spodziewać. Przed założeniem aparatu ortodontycznego lekarz musi zdiagnozować wadę zgryzu i zgromadzić informacje od pacjenta (wywiad lekarski). Z tego względu pierwsza wizyta ma formę konsultacji.

W czasie pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym dowiesz się, jakie metody leczenia zgryzu można zastosować u Ciebie. U pacjentów, którzy zdecydowali się na pełną diagnostykę, wykonuje się również wyciski, które są niezbędne do przygotowania modeli diagnostycznych i następnie opracowania ścieżki leczenia.

Na pierwszej wizycie pacjenci najczęściej nie otrzymują informacji ani o planie leczenia ortodontycznego, ani o jego kosztach. Te zagadnienia omawiane są na kolejnej wizycie u ortodonty. Lekarz musi mieć bowiem czas, aby opracować optymalną ścieżkę leczenia.

Separacja przed założeniem aparatu na zęby

Przygotowanie zębów do założenia aparatu ortodontycznego nie sprowadza się wyłączenie do ich wyleczenia i wykonania zabiegu higienizacji. U niektórych pacjentów konieczna jest też separacja (oddzielenie) zębów. Zabieg polega na umieszczeniu między zębami elastycznych elementów (gumek). Ich zadaniem jest zrobienie miejsca dla zakładanych później pierścieni.

Separacja zębów to jeden z etapów przygotowania uzębienia do aparatu ortodontycznego. Co ważne, do tego zabiegu nie kwalifikują się wszyscy pacjenci. Jeżeli miejsca między zębami jest za mało, to separację przeprowadza się na kilka tygodni (od 1 do 4) przed planowanym założeniem aparatu ortodontycznego.