Pierwsza wizyta u ortodonty bywa dla wielu osób trudnym doświadczeniem i wymaga przełamania bariery lęku, którym często napawają nas kontakty z lekarzem stomatologiem. Dlatego warto przygotować się do wizyty z lekarzem ortodontą w taki sposób, aby już podczas pierwszego spotkania ustalić plan leczenia i zaplanować kolejne wizyty.

Z prowadzonych statystyk wynika, że Polacy nie lubią wizyt u dentysty, głównie z uwagi na ból odczuwalny podczas wykonywanych zabiegów. Okazuje się, że nawet wizyta kontrolna bywa stresująca i pacjenci odczuwają niepokój w trakcie badań diagnostycznych.

Lekarz ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu i wszelkich nieprawidłowości występujących w obrębie łuków zębowych. Na pierwszym etapie leczenia wad zgryzu ortodonta często współpracuje z lekarzem stomatologiem, zwłaszcza gdy istnieje konieczność leczenia próchnicy, chorób dziąseł czy przyzębia albo uzupełnienia ubytków.

Warto dowiedzieć się jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ortodonty i jak się do niej przygotować.

Ortodonta – pierwsze spotkanie

Przed pierwszą i każdą kolejną wizytą u lekarza ortodonty warto zadbać o zęby. Oznacza to wyleczenie próchnicy i uzupełnienie ewentualnych ubytków. Jeśli jednak pacjent nie ma wyleczonych wszystkich zębów lub jest w trakcie leczenia (np. kanałowe leczenie zęba), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udał się na pierwszą wizytę do ortodonty.

Należy pamiętać, że pacjent powinien wyleczyć zęby do terminu wizyty, podczas której lekarz założy mu aparat ortodontyczny. Zdrowe zęby pacjenta są bowiem warunkiem niezbędnym do założenia aparatu ortodontycznego.

Higiena to podstawa

Przed wizytą u lekarza ortodonty, jak również stomatologa należy zadbać o higienę jamy ustnej. Dla większości pacjentów jest to oczywiste, jednak warto przypomnieć, że staranne umycie zębów bezpośrednio przed wizytą jest wskazane nie tylko ze względu na walory estetyczne. Higiena jamy ustnej pomaga lekarzowi nie tylko sprawnie, ale również prawidłowo przeprowadzić badanie diagnostyczne.

Zabierz swoją dokumentację medyczną

Jeśli pacjent wykonywał jakiekolwiek badania związane z leczeniem chorób jamy ustnej – pantomogram, tomografia 3D czy zdjęcie rentgenowskie – to warto zabrać je ze sobą. Dzięki temu ułatwimy ortodoncie zadanie: mając wgląd do naszej dokumentacji medycznej, szybciej będzie mógł przeprowadzić analizę i wybrać najdogodniejszą dla danego pacjenta metodę leczenia.

Pantomogram to badanie radiologiczne, podczas którego powstaje zdjęcie panoramiczne szczęki i żuchwy. Dzięki niemu lekarz ortodonta może dokładnie przyjrzeć się budowie naszych szczęk i łuków zębowych oraz wykryć nieprawidłowości, aby lepiej dobrać metodę leczenia.

W trakcie wizyty ortodonta może poprosić o dane kontaktowe lekarza stomatologa, który skierował pacjenta na leczenie ortodontyczne. Dlatego warto zabrać ze sobą kontakt do stomatologa, który nas leczy. Dzięki współpracy pomiędzy lekarzami proces leczenia zazwyczaj przebiega bardziej efektywnie i może trwać krócej.

Różne metody leczenia wad zgryzu

Przed pierwszą wizytą u lekarza ortodonty można zapoznać się z dostępnymi metodami leczenia wad zgryzu i zastanowić się, która z nich okaże się dla nas najbardziej odpowiednia. Ostateczną decyzję w zakresie stosowanej metody leczenia podejmie specjalista, jednak wspólnie z pacjentem ustali on po kolei zakres usług i zabiegów, które będą niezbędne do wykonania w trakcie leczenia.

Zazwyczaj stosuje się jeden z dwóch popularnych sposobów: leczenie wady zgryzu za pomocą aparatu stałego lub ruchomego zakładanego na noc, lub noszonego tylko kilka godzin dziennie. Jedną z najnowszych metod leczenia za pomocą aparatu stałego jest aparat lingwalny, zakładany od wewnętrznej strony zębów. Wówczas aparat ortodontyczny jest zupełnie niewidoczny dla innych osób

Dzięki podstawowej wiedzy na temat metod leczenia wad zgryzu pacjentowi łatwiej będzie rozmawiać z lekarzem, lepiej zrozumieć i wybrać proponowaną metodę leczenia.