Leczenie ortodontyczne trwa co najmniej dwa lata. Wielu pacjentów niecierpliwie odlicza dni do zdjęcia aparatu ortodontycznego. Gdy ten moment wreszcie następuje, pojawia się też wiele pytań. Te najpopularniejsze to: „Czy zdejmowanie aparatu boli?”, „Jak długo trwa zdejmowanie aparatu ortodontycznego?” i „Jak przebiega zdejmowanie aparatu ortodontycznego?”. Jeżeli Twoje leczenie wad zgryzu właśnie dobiega końca, nie daj się zaskoczyć – sprawdź, czego możesz spodziewać się na tej wyczekiwanej wizycie!Ściąganie aparatu ortodontycznego – usuwanie zamków

Dla żadnej osoby noszącej aparat ortodontyczny nie będzie zaskoczeniem, że jego usuwanie zaczyna się od kolorowych gumek lub metalowych ligatur. Następnie ortodonta ściąga łuk i zamki. Mimo że ta czynność nie jest zbyt skomplikowana, to budzi u pacjentów sporo pytań. Powód jest prosty – w momencie zakładania aparatu zamki są przyklejane do powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju. Czy należy się zatem obawiać, że przy ich usuwaniu dojdzie do uszkodzenia szkliwa?

Ortodonci nie tylko dysponują precyzyjnymi narzędziami, ale również mają doświadczenie w usuwaniu aparatów ortodontycznych. Pacjenci nie powinni mieć więc obaw – ta czynność nie wpłynie negatywnie na ich zęby. Jeżeli usunięcie aparatu nastąpi zgodnie ze sztuką, nie ma możliwości, aby na powierzchni zębów pojawiły się przebarwienia.

Usuwanie aparatu ortodontycznego – czyszczenie zębów

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego na zębach mogą pozostać resztki kleju. Aby je usunąć, ortodonta oczyszcza zęby. Pozostałości kleju usuwane są przy pomocy skalera i piaskarki. Zabieg kończy się polerowaniem zębów. Dzięki przeprowadzeniu higienizacji jamy ustnej uzębienie jest nie tylko dokładnie oczyszczone, ale również odzyskuje naturalny kolor – staje się bielsze. To z kolei wpływa pozytywnie na uzyskany efekt.

Pacjenci, którzy chcą cieszyć się nie tylko prostym i zdrowym, ale również śnieżnobiałym uśmiechem, po zdjęciu aparatu ortodontycznego mogą umówić się również na wybielanie zębów.

Czy zdejmowanie aparatu boli?

Pytanie „Czy zdejmowanie aparatu ortodontycznego boli?” jest uzasadnione, skoro zamki są przyklejone do zębów. Czy jest się zatem czego obawiać? Nie – ściąganie aparatu ortodontycznego nie wiąże się z bólem. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, jest on jednak krótkotrwały.

Podawanie pacjentom bardzo wrażliwym na ból znieczulenia przy ściąganiu aparatu ortodontycznego nie jest praktykowane. Powodem jest głównie to, że ta czynność przebiega bardzo sprawnie. Wprawiony ortodonta potrzebuje jedynie od 10 do 15 minut, aby usunąć aparat ortodontyczny oraz oczyścić zęby z resztek kleju.

Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego?

Cena za zabieg ściągnięcia aparatu ortodontycznego jest uzależniona od jego rodzaju. Lekarze informują jednak pacjentów o kosztach na jednej z wizyt poprzedzających tę czynność.

Warto pamiętać, że na opłatę za demontaż aparatu ortodontycznego składa się również cena higienizacji jamy ustnej. Ile zatem kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego? Pacjenci muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 200-400 zł.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia

Wielu pacjentów z niecierpliwością oczekuje momentu ściągnięcia aparatu ortodontycznego, zapominając, że to wcale nie koniec leczenia. Kolejnym etapem korygowania wady zgryzu jest retencja, czyli utrwalanie uzyskanych już efektów. Do tego służy specjalny aparat retencyjny, określany również jako retainer.

W gabinetach ortodontycznych wykorzystuje się różne rodzaje aparatów retencyjnych, np. retainery stałe, szyny retencyjne i aparaty czynnościowe. Różnią się one budową, sposobem korzystania z nich oraz ceną. O tym, jaki aparat będzie miał zastosowanie u pacjenta, decyduje lekarz na podstawie przebiegu leczenia. Aby go przygotować, będzie musiał pobrać wycisk uzębienia. Tę czynność wykonuje się na sam koniec, po oczyszczeniu zębów.