Ostro zakończone elementy aparatu ortodontycznego mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej. Aby temu zapobiec, pacjenci powinni zaopatrzyć się w wosk ortodontyczny. Podpowiadamy, jak wybrać wosk ortodontyczny i jak go prawidłowo używać.

Czym jest wosk ortodontyczny i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Wosk do aparatu ortodontycznego to preparat stworzony dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Jego podstawowym składnikiem jest wosk mikrokrystaliczny, ale producenci mogą oferować też produkty z olejem parafinowym lub wazeliną.

Wosk do aparatu ortodontycznego jest produktem bezpiecznym. Stosować może go każdy, także osoby ze skłonnością do alergii. Również przypadkowe połknięcie wosku nie spowoduje żadnych problemów zdrowotnych – wosk ortodontyczny nie jest szkodliwy.

Dlaczego należy stosować wosk do aparatu ortodontycznego?

Po założeniu aparatu ortodontycznego wielu pacjentów skarży się na podrażnienie błon jamy ustnej, które jest wywołane ostrymi elementami aparatu, np. zakończeniami łuków. Te podrażnienia mogą być bardzo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wosk ortodontyczny zapobiega podrażnieniom – nałożony na ostro zakończone elementy powoduje, że nie podrażniają one błony śluzowej.

Dzięki zabezpieczeniu ostrych elementów aparatu ortodontycznego, pacjent nie odczuwa dyskomfortu w czasie mówienia czy spożywania posiłków.

Jak założyć wosk na aparat ortodontyczny?

Aby założyć wosk do aparatu ortodontycznego, nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Pacjenci, którzy dopiero oswajają się z aparatem, najczęściej czynność tę wykonują przed lustrem. Jak poprawnie nałożyć wosk na aparat ortodontyczny? Wystarczy oderwać kawałek wosku, uformować z niego kulkę i przykleić ją na drażniący element aparatu.

Wosk ortodontyczny należy nakładać zawsze na osuszone elementy aparatu – dzięki temu będzie on dłużej przylegał do zamka czy pierścienia.

Jak często nakładać wosk na aparat ortodontyczny?

Częstotliwość nakładania wosku zależy od potrzeb pacjenta. Wosk po nałożeniu na ostre elementy aparatu nie pozostaje na nich długo – ściera się podczas mówienia czy jedzenia. Z tego względu wiele osób w trakcie korygowania wad zgryzu sięga po wosk wielokrotnie w ciągu dnia.

Warto pamiętać, że wosk ortodontyczny jest zalecany szczególnie na początkowym etapie leczenia ortodontycznego. To właśnie wówczas elementy aparatu powodują najwięcej podrażnień.

Jak długo stosować wosk do aparatu?

Z wosku ortodontycznego najczęściej korzystają pacjenci, którzy są na początku leczenia ortodontycznego, gdyż w pierwszych dniach po założeniu aparatu dyskomfort jest największy. To, jak długo pacjent będzie stosować wosk ortodontyczny, zależy wyłącznie od tego, jak szybko przyzwyczai się do aparatu.

Stosowanie wosku ortodontycznego może zalecić ortodonta. W czasie wizyty kontrolnej może on ocenić nie tylko efekty leczenia, ale również stan jamy ustnej.

Wosk ortodontyczny – rodzaje

Jaki wosk ortodontyczny kupić? Różnice między dostępnymi woskami nie sprowadzają się wyłącznie do składu, ale również formy, koloru i smaku. Najczęściej wosk spotykany jest w formie pasków lub rulonów, które są zapakowane w małe pudełeczko. Jeżeli chodzi o smaki i kolory, to producenci oferują wiele rodzajów – obok wosku o smaku mięty, spotkać można także woski np. owocowe.

Wybór rodzaju wosku ortodontycznego zależy od pacjenta. Dzięki szerokiej palecie kolorystycznej, smakowej i zapachowej, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wosk do aparatu ortodontycznego – gdzie kupić?

Pacjenci, którzy są na początku ścieżki leczenia ortodontycznego, mogą zastanawiać się, gdzie kupić wosk ortodontyczny i gdzie można dostać wosk do aparatu w przystępnych cenach? Produkt ten w ofercie ma każda apteka. Również na półkach w drogeriach można znaleźć szeroki wybór wosków ortodontycznych.

Ile kosztuje wosk do aparatu? Ceny zaczynają się już od ok. 5 zł za opakowanie. Osoby, które chcą zaopatrzyć się w wosk na cały okres leczenia, mogą zakupić wosk w opakowaniu zbiorczym, oszczędzając przy tym.