Pacjenci zakwalifikowani do leczenia ortodontycznego mają wiele pytań. Część z nich odnosi się do potrzeby usuwania ósemek. Czy ekstrakcja zębów mądrości jest zawsze konieczna przed założeniem aparatu ortodontycznego? Kiedy jest najlepszy moment na ich usunięcie – przed czy w trakcie leczenia ortodontycznego? Chociaż precyzyjnych odpowiedzi na Twoje pytania udzieli Ci lekarz, już dziś możesz zagłębić się w ten temat.

Czy trzeba usuwać ósemki?

Nieleczone wady zgryzu są uciążliwe – przyczyniają się do rozwoju chorób zębów i dziąseł, prowadzą do problemów z wymową i mogą utrudniać spożywanie posiłków. Bardzo często leczenie ortodontyczne wiąże się z koniecznością usunięcia niektórych zębów, w tym również ósemek. O tym jednak, czy taki zabieg będzie konieczny, decyduje ortodonta na podstawie przeprowadzonego wywiadu, opracowanej ścieżki leczenia i zgromadzonej dokumentacji (przede wszystkim zdjęcia pantomograficznego i zdjęcia bocznego czaszki).

Jeżeli czeka Cię leczenie ortodontyczne, nie nastawiaj się jeszcze, że usunięcie ósemek będzie konieczne. Współcześnie ortodonci korzystają z wielu rodzajów aparatów stałych, mają też wiele narzędzi, dzięki którym mogą skutecznie uratować zęby przed ekstrakcją. Przykładowo rozszerzenie szczęki jest możliwe, stosując aparaty Damon i Hyrax oraz miniśruby.

Kiedy usunąć ósemki – przed czy w trakcie leczenia?

Każdy pacjent przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego musi zgłosić się do stomatologa, aby wyleczyć ubytki, wymienić stare plomby i oczyścić zęby. Jeżeli zęby mądrości są w złym stanie i stomatolog nie widzi możliwości ich leczenia, pozostaje je usunąć. Trzeba pamiętać, że podczas leczenia ortodontycznego higiena jamy ustnej jest mocno utrudniona. Zepsute zęby mogą spowodować, że próchnica pojawi się również na innych. Gdy jednak ósemki są zdrowe, o ich ewentualnej ekstrakcji zdecyduje ortodonta.

Usunięcie zębów mądrości przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oznacza, że aparatu nie będzie można założyć od razu. Najczęściej ortodonta przesuwa termin wizyty o dwa tygodnie. Tyle czasu potrzeba, aby zagoiły się rany. Zakładanie aparatu ortodontycznego po wygojeniu dziąseł zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji.

Usuwanie ósemek a leczenie ortodontyczne

Przed założeniem aparatu ortodontycznego każdy ortodonta opracowuje schemat, zgodnie z którym będzie odbywało się leczenie wad zgryzu. Niestety, mimo wizyt kontrolnych leczenie nie zawsze musi iść zgodnie z planem. Jeżeli – mimo założeń – okaże się, że brakuje miejsca w łuku zębowym, usunięcie ósemek może być konieczne. Będzie to miało miejsce również wtedy, gdy ósemki zatrzymają się, czyli nie wyrosną do końca.

Od strony technicznej nie ma przeszkód, aby usunąć ósemki w trakcie leczenia ortodontycznego. Z tego względu wielu ortodontów nie śpieszy się z wyrywaniem zębów. Przeciwnie – ortodonci dążą do tego, aby leczenie odbywało się bezekstrakcyjnie. Wyrwanie zęba – a w szczególności zdrowego – to dla każdego pacjenta dyskomfort, również psychiczny. Z tego względu usuwanie zębów zawsze jest traktowane jako ostateczność.

Czy usuwa się tylko zęby mądrości?

U pacjenta mogą występować różne wady zgryzu. Z tego względu nie można wykluczyć, że konieczne będzie usunięcie zębów innych niż ósemki. Ortodonta czasem decyduje o usunięciu zębów bardziej zniszczonych niż ósemki. Wówczas jednak zęby są tak przesuwane, aby „załatać” powstały brak.

W gabinetach ortodontycznych bardzo rzadko usuwa się zęby przednie i trzonowce. Jeżeli ortodonta uważa, że nie obejdzie się bez ekstrakcji, to najczęściej do usunięcia są typowane przedtrzonowce – czwórki i piątki. Taka sytuacja ma miejsce, gdy zęby na siebie nachodzą lub nie ma wystarczająco dużo wolnej przestrzeni w łuku zębowym.

Ortodoncja bezekstrakcyjna w Ortolingwa

Specjalistyczne Centrum Ortodoncji Ortolingwa specjalizuje się w bezekstrakcyjnym leczeniu wad zgryzu. Dzięki wykorzystaniu zdobyczy nowoczesnej ortodoncji w wielu przypadkach jesteśmy w stanie skorygować stwierdzone wady bez konieczności usuwania zębów.

Jeżeli chcesz cieszyć się prostym i zdrowym uśmiechem, umów się na wizytę w Ortolingwa. Po zapoznaniu się z Twoim przypadkiem odpowiemy Ci na pytanie, czy trzeba będzie usuwać u Ciebie ósemki do aparatu ortodontycznego.