Wszyscy, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne, są ciekawi, ile to będzie trwało. W końcu to dość trudny czas, kiedy trzeba lekko zmienić swoją dietę i codzienne nawyki. Dodatkowo dochodzą jeszcze wizyty kontrolne u ortodonty. Nic dziwnego, że czas noszenia aparatu ortodontycznego może być nieco męczący i nie możesz już doczekać się końca. Dowiedz się, ile czasu nosi się aparat ortodontyczny.

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?

Przyjmuje się, że czas leczenia ortodontycznego trwa od 12 do 18 miesięcy. Jest to dość długo, ale zwróć uwagę na to, że zęby przemieszczają się bardzo powoli. To naprawdę musi potrwać. Indywidualny czas noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim – wiek. Dzieci o wiele krócej muszą nosić aparat ortodontyczny, ponieważ ich zęby znacznie szybciej poddają się uciskowi. W przypadku dorosłych czas leczenia jest znacznie dłuższy, dlatego też nastaw się na to, że będziesz musiał dość długo nosić aparat. Maksymalny czas leczenia może wynosić nawet trzy lata. Bardzo często po aparacie stałym jeszcze przez jakiś czas trzeba nosić aparat retencyjny, co wydłuża leczenie.

Przebieg leczenia wad zgryzu krok po kroku.

Ile trwa prostowanie zębów u dorosłych pacjentów? Ile nosi się aparat, aby uzyskać założone efekty? Czynników, od których zależy długość leczenia, jest kilka. Najważniejsze to:

Wiek pacjenta

Wspomniany wiek pacjenta ma kluczowy wpływ na to, ile trwać będzie leczenie ortodontyczne. Mimo że nie ma przeszkód, aby skorygować wady zgryzu nawet u seniorów, to proces ten trwa znacznie dłużej niż u dzieci. Dlaczego? Powodem jest zakończenie wzrostu struktur kostnych – u dorosłego aparat musi dłużej wywierać siły, aby zęby przesuwały się w odpowiednim kierunku.

Czy z uwagi na to, że dorośli muszą nosić dłużej aparat ortodontyczny, najlepiej korygować wady zgryzu już w wieku dziecięcym? Niekoniecznie. U małych dzieci wdrożenie leczenia ortodontycznego jest utrudnione, gdyż często nie chcą one nosić aparatu.

Zdiagnozowana wada zgryzu

Również rodzaj wady zgryzu wpływa na długość leczenia. Ile trzeba nosić aparat na zęby? Czasem założenie aparatu jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu leczenia operacyjnego. Zdarza się też, że termin założenia aparatu ortodontycznego trzeba przesunąć, gdyż konieczne jest wyleczenie ubytków.

Pacjent, który chce wiedzieć, jak długo będzie nosił aparat ortodontyczny, powinien o to zapytać po wykonaniu diagnostyki. Wówczas ortodonta przystępuje do opracowania planu leczenia i może wstępnie określić, jak długo będzie ono trwało.

Rodzaj używanego aparatu

Ile nosi się aparat ortodontyczny stały? To zależy również od jego rodzaju. Współcześnie w gabinetach ortodontycznych stosuje się zarówno klasyczne, czyli metalowe aparaty ortodontyczne, jak i nowoczesne aparaty spersonalizowane. Te drugie są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta (zamki są dopasowane do zębów), dzięki czemu czas leczenia zostaje skrócony do minimum.

Ile nosi się aparat spersonalizowany? Taką informację pacjent może uzyskać od ortodonty, gdy opracuje on ścieżkę leczenia. Dzięki temu, że poszczególne elementy aparatu są wykonywane przy użyciu technik cyfrowych, czas leczenia ulega skróceniu – nawet o kilka miesięcy w porównaniu do standardowych aparatów ortodontycznych.

Regularne wizyty kontrolne u ortodonty

Ile trwa leczenie ortodontyczne? Okazuje się, że to również zależy od pacjenta, a dokładniej jego systematyczności. Nieodłącznym elementem procesu leczenia są regularne wizyty kontrolne u ortodonty. Ich pomijanie czy przesuwanie w czasie jedynie wydłuży leczenie ortodontyczne. Dlaczego?

Aparat ortodontyczny musi być regulowany. Pacjent nie ma wystarczającej wiedzy, aby móc wykonać tę czynność samodzielnie – musi to zrobić ortodonta. W czasie wizyty lekarz może też ocenić postępy i zlecić dodatkowe badania, dzięki którym upewni się, że leczenie przebiega prawidłowo.

Noszenie aparatu ortodontycznego – czy można przyspieszyć leczenie?

Przyspieszenie leczenia ortodontycznego nie zawsze jest możliwe, niemniej możesz spróbować. Ścisłe stosowanie się do zaleceń ortodonty sprawia, że będziesz mógł błyskawicznie zobaczyć pierwsze efekty. Nawet jeśli nie uda ci się skrócić leczenia, na pewno go nie wydłużysz. Im ściślej będziesz przestrzegać wymagań, tym szybciej uda ci się zdobyć wymarzony uśmiech.

Przede wszystkim pilnuj wizyt kontrolnych. Powinny odbywać się mniej więcej co 4 tygodnie. Na wizycie kontrolnej lekarz poprawi ustawienie aparatu, dzięki czemu leczenie będzie efektywniejsze i nieco szybsze. Pamiętaj także o tym, żeby zawsze zgłaszać wszelkie uszkodzenia i zniszczenia. Jeśli pęknie któryś z drutów, leczenie nie będzie tak skuteczne i może się znacznie wydłużyć. Dlatego właśnie dbanie o stan aparatu jest naprawdę koniecznością.

Wielu pacjentów zastanawia się, jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne, aby uzyskać oczekiwane rezultaty w najkrótszym czasie. Poza powyższymi wskazówkami, pamiętać trzeba także o higienie jamy ustnej. Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga dokładnego czyszczenia zębów i dziąseł. Wdrożyć warto także tzw. białą dietę, czyli wykluczyć pokarmy i napoje, które mogą powodować przebarwienia.

Dokładne oczyszczanie jamy ustnej minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy, która z kolei mogłaby spowodować konieczność przerwania leczenia ortodontycznego.

Aparat retencyjny, czyli dłuższy czas leczenia

Bardzo często zdarza się, że po ściągnięciu aparatu stałego, lekarz zaleci ci aparat retencyjny. Jego celem jest stabilizacja zębów i utrzymanie ich we właściwej pozycji. Nie można tego zaniedbać, chociaż oznacza to dużo dłuższe noszenie aparatu. Jest on już prawie niewidoczny i naprawdę o wiele mniej wymagający niż stały.

Nie wszyscy decydują się na aparat retencyjny, warto to jednak zrobić, by nie stracić zainwestowanych w prostowanie zębów pieniędzy. Aparat retencyjny nosi się nawet przez dwa lata. Na szczęście jest mniej widoczny, a często wystarcza tylko zakładanie go na noc.