Wszyscy, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne, są ciekawi, ile to będzie trwało. W końcu to dość trudny czas, kiedy trzeba lekko zmienić swoją dietę i codzienne nawyki. Dodatkowo dochodzą jeszcze wizyty kontrolne u ortodonty. Nic dziwnego, że czas noszenia aparatu ortodontycznego może być nieco męczący i nie możesz już doczekać się końca. Dowiedz się, ile czasu nosi się aparat ortodontyczny.

Minimalny czas leczenia

Przyjmuje się, że czas leczenia ortodontycznego trwa od 12 do 18 miesięcy. Jest to dość długo, ale zwróć uwagę na to, że zęby przemieszczają się bardzo powoli. To naprawdę musi potrwać. Indywidualny czas noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim – wiek. Dzieci o wiele krócej muszą nosić aparat ortodontyczny, ponieważ ich zęby znacznie szybciej poddają się uciskowi. W przypadku dorosłych czas leczenia jest znacznie dłuższy, dlatego też nastaw się na to, że będziesz musiał dość długo nosić aparat. Maksymalny czas leczenia może wynosić nawet trzy lata. Bardzo często po aparacie stałym jeszcze przez jakiś czas trzeba nosić aparat retencyjny, co wydłuża leczenie.

Przebieg leczenia wad zgryzu krok po kroku.

Czy można przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Przyspieszenie leczenia ortodontycznego nie zawsze jest możliwe, niemniej możesz spróbować. Ścisłe stosowanie się do zaleceń ortodonty sprawia, że będziesz mógł błyskawicznie zobaczyć pierwsze efekty. Nawet jeśli nie uda ci się skrócić leczenia, na pewno go nie wydłużysz. Im ściślej będziesz przestrzegać wymagań, tym szybciej uda ci się zdobyć wymarzony uśmiech.

Przede wszystkim pilnuj wizyt kontrolnych. Powinny odbywać się mniej więcej co 4 tygodnie. Na wizycie kontrolnej lekarz poprawi ustawienie aparatu, dzięki czemu leczenie będzie efektywniejsze i nieco szybsze. Pamiętaj także o tym, żeby zawsze zgłaszać wszelkie uszkodzenia i zniszczenia. Jeśli pęknie któryś z drutów, leczenie nie będzie tak skuteczne i może się znacznie wydłużyć. Dlatego właśnie dbanie o stan aparatu jest naprawdę koniecznością.

Aparat retencyjny, czyli dłuższy czas leczenia

Bardzo często zdarza się, że po ściągnięciu aparatu stałego, lekarz zaleci ci aparat retencyjny. Jego celem jest stabilizacja zębów i utrzymanie ich we właściwej pozycji. Nie można tego zaniedbać, chociaż oznacza to dużo dłuższe noszenie aparatu. Jest on już prawie niewidoczny i naprawdę o wiele mniej wymagający niż stały.

Nie wszyscy decydują się na aparat retencyjny, warto to jednak zrobić, by nie stracić zainwestowanych w prostowanie zębów pieniędzy. Aparat retencyjny nosi się nawet przez dwa lata. Na szczęście jest mniej widoczny, a często wystarcza tylko zakładanie go na noc.