Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim możliwość skorygowania nieprawidłowo ustawionych zębów. Coraz więcej osób, które chcą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, sięga po takie właśnie rozwiązanie i poddaje się leczeniu, najczęściej poprzez zastosowanie aparatów ortodontycznych. Warto tutaj dodać, że dzisiejsze nowoczesne aparaty ortodontyczne potrafią zdziałać cuda i nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady.

Aparat ortodontyczny, poza korektą ustawienia naszych zębów, pozwala utrzymać prawidłową funkcję żucia i napięcia mięśni, poprawia estetykę twarzy, opóźnia efekty jej starzenia się, a nawet przeciwciała próchnicy oraz hamuje proces ścierania zębów. To całkiem sporo jak na niewielki, wyglądający czasem zupełnie niepozornie aparat, prawda? Większość z pacjentów, którzy stoją przed koniecznością podjęcia leczenia ortodontycznego z pewnością zastanawia się jednak ile kosztuje aparat ortodontyczny, a tym samym ich piękny, zdrowy uśmiech? Kwestie finansowe są najczęściej kluczowe, dlatego poniżej prezentujemy przybliżony koszt poszczególnych rozwiązań.

Aparat stały metalowy

Aparaty stałe metalowe to jedno z popularniejszych rozwiązań w leczeniu ortodontycznym. To, co wyróżnia aparaty tego typu, to ich praca przez 24 godziny na dobę, bowiem aparatów tych samodzielnie nie zdejmujemy, pozwalając im na nieustanną korektę naszej wady zgryzu. Aparaty stałe są nie tylko wysoce skuteczne, ale także bezpieczne, znakomicie sprawdzają się zarówno w przypadku małych pacjentów, jak i osób dorosłych oraz pozwalają na leczenie nawet bardzo poważnych wad zgryzu. Cechą charakterystyczną metalowych aparatów stałych są zamki o zabarwieniu srebrnym/złotym o zaokrąglonych konturach, dzięki czemu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko powstawania podrażnień. Jeśli takie będzie nasze życzenie, lekarz ortodonta założy na aparat wybrane, kolorowe ligatury (gumki). Cena takiego aparatu to 1700 zł.

Aparat stały estetyczny

Aparaty stałe estetyczne to wysoka skuteczność leczenia, wytrzymałość i precyzja działania, przy jednocześnie minimalnej widoczności aparatu. Wśród aparatów estetycznych wyróżniamy:

  • aparaty szafirowe (kryształowe), które są przezroczyste jak szkło,
  • aparaty ceramiczne lub porcelanowe, posiadające zamki o zabarwieniu mlecznym.

Cena tego typu aparatów rozpoczyna się od 2200 zł i zależy między innymi od wybranego wariantu.

Aparat stały samoligaturujący

Aparaty samoligaturujące to aparaty stałe, które mogą być zarówno metalowe, jak i estetyczne. Ich cechą charakterystyczną jest brak klasycznych ligatur oraz łatwość utrzymania higieny jamy ustnej. Aparaty wyposażone są w specjalne klapki mocujące. Cena tego typu aparatów rozpoczyna się od 2200 zł.

Aparat lingwalny (standardowy)

Aparat lingwalny to najbardziej estetyczne rozwiązanie, zapewniające praktycznie zupełny brak widoczności naszego aparatu dla innych osób. Zasadniczą cechą tego typu aparatu jest sposób mocowania zamków, które przyklejane są do zębów od strony językowej. To skuteczne rozwiązanie, aby wyleczyć każdą wadę zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Cena standardowego aparatu lingwalnego to około 4500 zł.

Aparat lingwalny Indywidualny (Incognito Lite / Incognito / Win)

Tego typu aparaty lingwalne projektowane są indywidualnie dla konkretnego pacjenta. Ich cena waha się od 6500 do 8500 zł.

Aparat wyjmowany

Aparaty wyjmowane to rozwiązanie znajdujące zastosowanie najczęściej u dzieci. Aparat tego typu umożliwia uzyskanie prawidłowego zgryzu i odpowiedniej ilości miejsca dla zębów. Rozwiązanie takie zdaje także egzamin w sytuacji, gdy chcemy zwalczyć u dzieci złe nawyki, np. w postaci ssania palca. Cena aparatów wyjmowanych rozpoczyna się od 550 zł.