Teoretycznie stały aparat ortodontyczny nie oznacza konieczności zmiany diety. W praktyce jednak nie wszystkie produkty możesz jeść. Zwłaszcza na początku, ponieważ przez kilka pierwszych dni dyskomfort może uniemożliwiać zjedzenie normalnego posiłku. Dowiedz się, jakie poprawki musisz wprowadzić w swojej diecie po założeniu aparatu ortodontycznego.

Zmiana diety po założeniu aparatu

Chociaż dla większości osób zakładanie aparatu ortodontycznego nie jest bolesne, przez kilka pierwszych dni odczuwa się dyskomfort. Wrażenie nacisku na zęby nie jest zbyt przyjemne, a zjadanie stałych, tradycyjnych posiłków jak kanapki czy mięso, może powodować jeszcze bardziej nieprzyjemne odczucia.

Z tego względu przez pierwsze dni po założeniu aparatu stałego, warto sięgać po płynne potrawy. Nie musisz ograniczać się do jogurtów i soków. Wszystkie zupy-kremy także świetnie się sprawdzą. Możesz także jeść ryż lub kaszę z rozdrobnionymi owocami, lub warzywami ugotowanymi na miękko. W pierwszych dniach od założenia aparatu najlepiej sprawdzają się produkty, które można rozgnieść językiem, bez używania zębów.

Dieta przyjazna dla aparatu

Na późniejszym etapie, kiedy dyskomfort minie, możesz jeść praktycznie wszystko, więc powoli wracaj do swojego codziennego jadłospisu. Jednak nosząc aparat, musisz uważać na to, by drobinki jedzenia nie weszły w przestrzenie międzyzębowe. To najprostsza droga do próchnicy, którą bardzo trudno leczyć podczas noszenia aparatu. Dlatego odradza się jedzenia ciągnących się słodyczy (krówki, cukierki), które mogłyby się przykleić do drucików.

Omijaj także chleb z drobnymi ziarnami na przykład siemienia lnianego. Drobne nasionka mogą utknąć w przestrzeniach międzyzębowych lub między drucikami czy gumkami. Problemem są także owoce z małymi pestkami jak truskawki, czy maliny. Nadają się do jedzenia wyłącznie po przetarciu przez gęste sitko.

Delikatne elementy aparatu mogą zostać skrzywione podczas gryzienia twardych produktów. Z tego względu warto ograniczyć jedzenie jabłek czy niedojrzałych gruszek. Warto także zrezygnować z sezamków, surowej marchewki i orzechów.

Produkty przebarwiające

Jest także cała lista produktów niezalecanych w czasie leczenia ortodontycznego ze względu na ich właściwości przebarwiające. I chociaż nie mają wpływu na stan techniczny aparatu ani na zdrowie zębów, mogą spowodować, że gumki się przebarwią. To niestety nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie.

Lista produktów przebarwiających jest dość długa. Znajdują się na niej przede wszystkim cytrusy, kawa i herbata, a także wszelkie wyciskane i kupne soki owocowe. Wszystkie zawierają kwasy, które mogą odbarwiać gumki aparatu. Warto także wystrzegać się czerwonego wina oraz buraków.

Noszenie aparatu ortodontycznego oznacza nieco wyrzeczeń, jednak nie musisz tych wszystkich produktów na stałe wyrzucać ze swojego menu. Wystarczy, że ograniczysz ich spożycie, albo będziesz wyjątkowo ostrożny. Dla miłośników kawy polecamy spożywanie tego napoju przez rurkę. Jeśli zjesz ulubioną krówkę raz na jakiś czas i będziesz dobrze pielęgnować aparat, nic nie powinno się wydarzyć.