Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne – nie są już tylko domeną dzieci, coraz częściej decydują się na nie również dorośli. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, gdy pojawia się utrudniony dostęp do zębów ze względu na łuki, pierścienie, gumki czy zamki. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, jak czyścić zęby w aparacie.

Na aparat ortodontyczny decydujemy się wówczas, gdy chcemy poprawić estetykę zębów, a także ze względów zdrowotnych. Mimo że ten drugi aspekt bywa często pomijany, to jednak jest nie mniej ważny niż poprawa naszego wyglądu. Nieprawidłowe ustawienie zębów może bowiem w przyszłości doprowadzić do nadmiernego ich ścierania czy stanów zapalnych w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego – które pojawiają się wskutek przeciążenia tej okolicy i skutkują silnym bólem. Co więcej, nieleczone wady mogą się pogłębiać, a jeśli do tego dojdzie, skutki będą wyjątkowo nieprzyjemne. Dlatego noszenie aparatu to poprawa nie tylko estetyki, ale również zdrowia czy komfortu korzystania z zębów. Jeśli jednak w przyszłości chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem musimy pamiętać, że dla całego procesu leczenia niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas noszenia aparatu.

Jak myć zęby w aparacie?

W przypadku osób noszących aparat ruchomy – czyli taki, który można swobodnie wyjąć z jamy ustnej – sytuacja jest dość prosta. Wystarczy go zdjąć i przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów i pasty dokładnie wyszorować, osuszyć i zamknąć w specjalnym pudełeczku bądź z powrotem założyć – tuż po wyszczotkowaniu zębów.

Jeśli korzystamy z aparatu stałego, sytuacja nieco się komplikuje. W tym wypadku nie możemy go wyjąć i sprawdzić, czy dokładnie umyliśmy każdy jego fragment. Musimy liczyć się z tym, że taka czynność wymaga tutaj większej dokładności i poświęcenia większej ilości czasu. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że po zakończonym szczotkowaniu nie pominęliśmy żadnego miejsca. Pamiętajmy jednak, że myjemy zęby, elementy metalowe, jak również dziąsła czy język. Na każdej z wymienionych powierzchni  powstaje osad oraz zalegają bakterie, które jeśli nie zostaną usunięte zaczynają się namnażać i szybko przenosić w inne rejony jamy ustnej – na przykład na zęby, na których może przez to powstawać próchnica.

Czego używać do mycia zębów w aparacie?

Na rynku dostępne są liczne produkty, które mogą usprawnić mycie zębów w aparacie. Do wyboru mamy wyprofilowane szczoteczki ortodontyczne, które charakteryzują się specjalnym zagłębieniem, ułatwiającym szczotkowanie. To właśnie w  tym specjalnym rowku mieści się odstający od zamków drut, dzięki któremu włosie lepiej przylega do zębów. Wartą rozważenia propozycją jest także szczoteczka jednopęczkowa, która dzięki swojej wielkości i jednorzędowemu ustawieniu włosia umożliwia lepsze oczyszczenie zamków, ponieważ skuteczniej dociera do wszystkich zakamarków.

W zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej mogą również pomóc szczoteczki oscylacyjne (obrotowe). Pamiętajmy jednak, by wybierać takie ich modele, które posiadają odpowiednie końcówki adresowane do właścicieli aparatów ortodontycznych, bądź końcówki soniczne. Dzięki swojej obrotowej główce, zapewniają one jeszcze skuteczniejsze usuwanie resztek jedzenia, osadu czy bakterii.

Higiena międzyzębowa

Warto zainteresować się również akcesoriami, przeznaczonymi do higieny międzyzębowej, o której często zapominają osoby nienoszące aparatu. Wszelkie nici dentystyczne, niciowykałaczki czy szczoteczki międzyzębowe pozwolą nam dostać się do miejsc, których nie wyczyścimy przy użyciu nawet najbardziej zaawansowanych szczoteczek obrotowych. Gromadzące się w zakamarkach bakterie będą skutkowały powstawaniem w tych rejonach próchnicy, dlatego warto poświecić chwilę na dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym zakresie pomocny może okazać się również irygator.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Bez względu na to, w jaki akcesoria się zaopatrzymy pamiętajmy, że najważniejsza w tym wszystkim jest dokładność i systematyczność. Nawet najlepsza szczoteczka do zębów, jeśli będziemy z niej rzadko lub niedbale korzystać, nie uchroni nas przed konsekwencjami powstawania próchnicy i spowolnieniem procesu prostowania zębów. Dlatego szczotkujmy zęby przy pomocy takiej szczoteczki, która jest dla nas najwygodniejsza – najważniejsze, by po każdym posiłku. Płuczmy również specjalnymi płukankami jamę ustną, które zwiększą efektywność zabiegów higienicznych.