Osoby korzystające z aparatów ortodontycznych muszą pamiętać o regularnym ich czyszczeniu. Czym czyścić aparat ortodontyczny? Współcześnie w sklepach i aptekach dostępny jest szeroki wybór specjalistycznych akcesoriów. Pacjenci już na początku leczenia ortodontycznego powinni zaopatrzyć się w komplet przyrządów przeznaczonych do higieny jamy ustnej i czyszczenia aparatu ortodontycznego. W jego skład wchodzą:

  • standardowa szczoteczka do zębów – pacjentom korzystającym z ruchomego aparatu ortodontycznego będą potrzebne co najmniej dwie szczoteczki,
  • specjalistyczna szczoteczka ortodontyczna z rowkiem w kształcie litery „V” – to szczoteczka dedykowana czyszczeniu aparatu ortodontycznego,
  • specjalistyczna szczoteczka z wąską końcówką, szczoteczka jednopęczkowa lub irygator dentystyczny – służy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
  • nici dentystyczne – przy ich użyciu możliwe jest oczyszczenie przestrzeni pomiędzy samymi zębami i między zębami a elementami aparatu ortodontycznego,
  • płyn do płukania zębów – pomaga w utrzymaniu codziennej higieny jamy ustnej i ogranicza tworzenie się płytki nazębnej,
  • preparaty do czyszczenia protez zębowych – doskonale nadają się one do pielęgnacji ruchomych aparatów ortodontycznych,
  • pojemnik na ruchomy aparat ortodontyczny – to właśnie w nim aparat powinien się znajdować wówczas, gdy nie będzie użytkowany.

Jak czyścić stały lub ruchomy aparat ortodontyczny? Skompletowanie niezbędnych akcesoriów to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia techniki. Na wizycie u ortodonty dowiesz się, jak prawidłowo dbać o posiadany aparat. My dodatkowo przypominamy o podstawowych zasadach, dzięki którym uda Ci się osiągnąć zamierzony efekt – proste i zadbane zęby.

Jak czyścić aparat stały – krok po kroku

Czyszczenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga czasu, ale też wprawy. Jak czyścić aparat ortodontyczny stały? Oto praktyczne wskazówki:

1. Usuń ruchome elementy i oczyść aparat ortodontyczny

W Twoim przypadku nie obyło się bez wyciągów ortodontycznych? Ponieważ ograniczają one dostęp do aparatu ortodontycznego, usuń je przed przystąpieniem do jego czyszczenia. Po wykonaniu tej czynności zacznij oczyszczać elementy znajdujące się na zębach trzonowych. W pierwszej kolejności skoncentruj się na rurkach i pierścieniach aparatu, a następnie oczyść łuk i zamek. Pamiętaj przy tym o technice – szczoteczką w kształcie litery „V” wykonuj delikatne ruchy wymiatające (przód-tył).

2. Usuń zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowej

Czyszczenie aparatu ortodontycznego to nie wszystko. Używając specjalistycznej szczoteczki, usuń zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych. Skorzystaj też z nici dentystycznych zaprojektowanych z myślą o czyszczeniu aparatów ortodontycznych, czyli składających się z trzech części: standardowej, puszystej i usztywnionej. Usuwając zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc, minimalizujesz ryzyko wystąpienia próchnicy.

3. Umyj zęby, na których nie ma aparatu

Na koniec dokładnie wyszczotkuj zęby, na których nie ma aparatu stałego. Zrób to przy użyciu standardowej szczoteczki i pasty do zębów. Pamiętaj też o oczyszczeniu języka oraz przestrzeni dziąsłowych i wargowych. Jeżeli ortodonta nie dał Ci innych wskazówek, skorzystaj z płynu do płukania ust. Nieprzypadkowo stosuje się go jako uzupełnienie higieny jamy ustnej – dzięki jego użyciu możliwe jest oczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc.

Pasta Colgate

Jak czyścić aparat ortodontycznych ruchomy – krok po kroku

Korzystasz z ruchomego aparatu ortodontycznego? Ze względu na konstrukcję, to urządzenie znacznie łatwiej utrzymać pacjentom w czystości. Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny? Oto kilka cennych wskazówek.

1. Korzystaj z pasty i szczoteczki do zębów

Czym czyścić aparat ortodontyczny ruchomy? Najlepiej sprawdza się szczoteczka i pasta do zębów (może być też specjalna pasta do protez zębowych). Ponieważ aparat ruchomy jest częściowo wykonany z akrylu, z myślą o jego czyszczeniu warto zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę. Do oczyszczenia nie należy używać gorącej wody, gdyż ta może uszkodzić wspomniane już tworzywo sztuczne. Po wyszczotkowaniu aparatu ortodontycznego najlepiej opłukać go pod letnią wodą.

2. Zaopatrz się w środki do czyszczenia protez zębowych

Codzienna pielęgnacja ruchomego aparatu ortodontycznego przy użyciu szczoteczki i pasty w zupełności wystarczy. Od czasu do czasu (np. raz w tygodniu) warto też użyć preparatów do czyszczenia protez zębowych. Są one dostępne w formie proszków i tabletek do rozpuszczania w letniej wodzie. Mają działanie dezynfekujące, likwidują też nieprzyjemny zapach. Po każdym użyciu takiego środka pamiętaj, aby dokładnie osuszyć aparat.

3. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu aparatu

Z ruchomego aparatu ortodontycznego należy korzystać zgodnie z zaleceniami lekarza, np. przez kilka godzin dziennie. W czasie, gdy urządzenie nie jest użytkowane, należy je prawidłowo przechowywać. Najlepiej zakupić w tym celu dedykowany pojemnik na protezę lub aparat ortodontyczny. Niektóre z nich są wyposażone w praktyczny ociekacz. Warto przy tym pamiętać o regularnym dezynfekowaniu takiego pudełka, bo w przeciwnym razie na aparacie będą osadzać się bakterie.