Wiele osób, które zamierzają zgłosić się na leczenie do lekarza ortodonty, zadaje sobie pytanie: czy noszenie aparatu na zęby boli? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż zazwyczaj zależy od indywidualnych doznań oraz progu odczuwania bólu, który jest różnie postrzegany. Jednak zdecydowana większość osób noszących stały lub ruchomy aparat ortodontyczny zapewnia, że leczenie nie jest bolesne.

Na czym polega leczenie wad zgryzu?

Warto pamiętać, że każda, nawet niewielka korekta zgryzu wymaga użycia siły, dzięki czemu zęby stopniowo ulegną przesunięciu i ustawią się we właściwej pozycji. Przemieszczanie się zębów zgodnie z naciskiem wywoływanym przez aparat ortodontyczny jest procesem długotrwałym, podobnie jak leczenie, dlatego niewielki ból nie jest odczuwalny natychmiast. Jednak z czasem – zazwyczaj po kilku dniach od założenia aparatu – może pojawić się nieprzyjemne odczucie, lecz leży ono raczej w sferze dyskomfortu, a nie silnego bólu. Naturalnie wszystko zależy od indywidualnych odczuć, gdyż zdarzają się osoby o niskim progu bólu, który objawia się niską tolerancją na ból i takie osoby znacznie silniej odczuwają wszelkie bodźce tzw. nocyceptory, i szybciej reagują na uczucie dyskomfortu.

Znikomy ból lub uczucie dyskomfortu

Zazwyczaj uczucie dyskomfortu pojawia się sporadycznie w przypadku leczenia aparatem ruchomym, który pacjent nosi czasowo przez kilka godzin w ciągu doby i zdejmuje do mycia zębów. Dzięki temu pacjent może stopniowo przygotować się do noszenia aparatu i nie odczuwa uciążliwych dolegliwości. Natomiast, jeśli leczenie ortodontyczne przebiega przy pomocy stałego aparatu – pacjenci skarżą się czasem na niewielki ból, szczególnie w trakcie spożywania posiłków, a zwłaszcza gryzienia twardych pokarmów. Zazwyczaj trwa to kilka dni po założeniu aparatu stałego na zęby, a później sukcesywnie ustępuje.

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego jest bolesne?

Z punktu widzenia pacjenta leczącego wadę zgryzu najbardziej nieprzyjemnym doznaniem jest zakładanie aparatu stałego. Przede wszystkim pacjent musi pokonać barierę lęku, który dosyć często towarzyszy pacjentom gabinetów dentystycznych i wizytom u ortodonty. Lęk wynika często z niepokoju przed nieznanym, dlatego warto go oswoić w miarę szybko, aby ułatwić pracę ortodoncie, a tym samym przyśpieszyć proces leczenia.

Okazuje się jednak, że samo zakładanie aparatu ortodontycznego nie należy do bolesnych zabiegów, lecz ze względu na czasochłonność niejednokrotnie budzi niepokój oraz wymaga od pacjenta cierpliwości.

Kiedy ból odczuwalny podczas noszenia aparatu znika?

Po założeniu stałego aparatu ortodontycznego przykre odczucie, czy też dyskomfort mijają po kilku dniach. Zazwyczaj świadczy to o dobrze dobranym aparacie, który spełnia swoją podstawową funkcję, stopniowo prowadząc do korekty zgryzu. Dlatego po każdej wizycie kontrolnej u ortodonty pacjent może skarżyć się na zwiększone odczucie dyskomfortu. Zazwyczaj jednak leczenie aparatem ortodontycznym pomimo oddziaływania siły nacisku na zęby i łuki zębowe nie jest bolesne, a pacjenci dosyć szybko przyzwyczajają się do noszenia aparatu stałego, który przy efektywnym leczeniu pozwala na całkowitą korektę zgryzu.