Retainer (czyli aparat retencyjny) to rodzaj aparatu ortodontycznego, którego celem jest utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. Stosowanie retainera zgodnie ze wskazówkami lekarza gwarantuje, że zęby nie powrócą do swoich pierwotnych pozycji sprzed korekcji zgryzu. Już wkrótce kończysz leczenie ortodontyczne? Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące retainera.

Retainer – czym jest i po co się go stosuje?

Celem leczenia ortodontycznego jest skorygowanie wad zgryzu i przywrócenie jego prawidłowych funkcji, np. żucia czy połykania. Uzyskane efekty nie są jednak trwałe – część zębów może powrócić do swoich pierwotnych pozycji, co niweczy uzyskane po wielu miesiącach wyniki. Retainer stabilizuje rezultaty osiągnięte dzięki leczeniu ortodontycznemu.

Jak wygląda i działa retainer? W odróżnieniu od standardowych aparatów ortodontycznych jego celem nie jest zmiana ułożenia zębów, ale utrzymanie ich w aktualnej pozycji. W gabinetach ortodontycznych korzysta się z retainerów, które różnią się budową i wyglądem. Szyny mogą być wykonane choćby z tworzywa silikonowego (pozycjonery) czy akrylu (płytki Hawleya)

Rodzaje aparatów retencyjnych

Ortodonci wykorzystują dwa rodzaje aparatów retencyjnych: retainery stałe i retainery ruchome. Podziału dokonuje się w oparciu o sposób umieszczenia ich na zębach. Jak sugerują nazwy, aparat retencyjny stały przytwierdza się do zębów, a pacjent nie ma możliwości jego samodzielnego usunięcia. Z kolei aparat retencyjny ruchomy pacjent może z zębów zdjąć w dowolnym momencie.

Aparat retencyjny stały

Jak wygląda aparat retencyjny stały? Jest on wykonany z metalu i ma formę szyny. Przytwierdza się go do zębów od strony języka. W zależności od tego, jak długo pacjent będzie korzystał z retainera, mocuje się go przy użyciu kleju lub też wykonuje się w szkliwie specjalny rowek, w którym następnie zostaje on osadzony.

Retainer stały często jest oznaczany jako 3-3 lub 4-4. Określenie to nie jest przypadkowe – związane jest z tym, na ilu zębach się on znajduje. Aparat retencyjny stały ma zastosowanie m.in. u pacjentów, u których występowało stłoczenie zębów.

Aparat retencyjny ruchomy

Aparat retencyjny ruchomy może oznaczać np. aparaty czynnościowe, aparaty Bega, Hawleya czy pozycjonery. Ich wspólną cechą jest to, że pacjent może je w dowolnym momencie wyjąć z jamy ustnej – ingerencja lekarza jest zbędna. Usuwanie ruchomego retainera jest konieczne choćby przed jedzeniem czy czyszczeniem zębów.

Jak długo nosi się aparat retencyjny ruchomy? Wskazania ortodonty są zawsze uzależnione od stwierdzonej u pacjenta wady zgryzu. Najczęściej w pierwszej fazie używania aparatu pacjenci noszą go przez cały dzień, a w okresie późniejszym jedynie w nocy.

Aparat retencyjny – cena

Ile kosztuje aparat retencyjny? Cena zależy od rodzaju aparatu, z jakiego pacjent będzie korzystał. Przy wyborze lekarz uwzględnia dotychczasową ścieżkę leczenia oraz rodzaj korygowanej wady zgryzu. W Specjalistycznym Centrum Ortodoncji ceny aparatów retencyjnych zaczynają się od 350 zł, dodatkowo proponujemy zniżki m.in. studentom (szczegóły w cenniku). Jeżeli chcesz poznać całkowity koszt leczenia ortodontycznego w naszym Centrum, skontaktuj się z nami. Konsultacja ortodontyczna jest bezpłatna. Dla pacjentów przygotowaliśmy też informacyjny przebieg leczenia wad zgryzu.

Jak długo nosi się aparat retencyjny?

To, jak długo pacjent będzie nosił aparat retencyjny, zależy przede wszystkim od jego wieku i stwierdzonej u niego wady. Im pacjent jest starszy, tym jego zęby mają większą tendencję do powrotu do swoich pierwotnych pozycji. O tym, jak długo pacjent będzie nosił aparat retencyjny, decyduje ortodonta. Jak długo nosić aparat retencyjny? Przyjmuje się, że minimalny czas korzystania z retainera powinien wynosić połowę czasu korzystania z aparatu ortodontycznego. Niektórzy pacjenci muszą korzystać z aparatu retencyjnego dożywotnio.

Aparat retencyjny – czyszczenie

Podczas użytkowania aparatu retencyjnego pacjent musi pamiętać o higienie jamy ustnej. Jak czyścić aparat retencyjny? Higiena jest stosunkowo łatwa, gdy pacjent korzysta z ruchomego retainera – na czas czyszczenie zębów, dziąseł i przestrzeni międzyzębowych można go usunąć z jamy ustnej. Utrudnione zadanie mają Ci pacjenci, którym ortodonta założył stały aparat retencyjny. Im w dalszym ciągu przydadzą się specjalne szczoteczki ortodontyczne. Istotne jest też systematyczne sięganie po nici dentystyczne.

Aparat retencyjny – czy jest konieczny?

Pacjenci często zastanawiają się, czy aparat retencyjny jest konieczny. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Jeżeli pacjent zlekceważy tę część leczenia ortodontycznego, bardzo prawdopodobne, że nie będzie długo cieszył się prostym zgryzem. W przypadku skrajnych zaniedbań konieczne może być powtórzenie całego leczenia. Noszenie aparatu retencyjnego należy traktować jako niezbędny etap leczenia ortodontycznego i ściśle stosować się do zaleceń ortodonty.