Aparaty dla DZIECI / MŁODZIEŻY / DOROSŁYCH

Aparaty ortodontyczne

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Ogólnie można je podzielić na wyjmowane oraz stałe. Typ zastosowanego aparatu zależy od wielu czynników – m.in. wieku pacjenta, stanu uzębienia, higieny, rodzaju wady i stopnia jej nasilenia.

W naszym Centrum oferujemy wszystkie obecnie dostępne rodzaje aparatów, również estetyczne (wargowy aparat stały z przezroczystymi zamkami – mniej widoczny z zewnątrz).

Osobom, które z różnych powodów (wykonywana praca, brak akceptacji nawet najmniej widocznego aparatu) nie chcą zakładać standardowego aparatu, założymy aparat lingwalny – klejony od strony językowej, zupełnie niewidoczny dla otoczenia.

Aparat Wyjmowalny

Aparaty wyjmowane

Są stosowane najczęściej u dzieci, zostały zbudowane z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu.

Wpływają korzystnie na harmonijny rozwój twarzoczaszki i układu stomatognatycznego oraz umożliwiają uzyskanie prawidłowego zwarcia i odpowiedniej ilości miejsca dla zębów i pomagają w zwalczaniu nieprawidłowych nawyków ( tj. ssanie palca) oraz dysfunkcji (tj. wady wymowy, oddychanie przez usta).

Najistotniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia aparatem wyjmowanym jest współpraca ze strony małego Pacjenta.

Aparaty stałe

Zaletą aparatów stałych jest wyjątkowa precyzja działania przez 24 godz./dobę. Powoduje to szybkie, skuteczne, a zarazem bezpieczne leczenie, przy braku konieczności współpracy ze strony Pacjenta.

Przy ich użyciu leczymy wady znacznie poważniejsze w porównaniu do leczenia aparatami wyjmowanymi. Zbudowane z zamków, pierścieni/ rurek, które są mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem. Sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, określoną siłę mocowany jest do zamków za pomocą ligatur.

Aparat Stały

W jaki sposób aparaty stałe umożliwiają prostowanie zębów?

Charakterystyczną cechą aparatów stałych jest wyzwalanie stałej, delikatnej siły przenoszonej na zęby przemieszczające je do odpowiedniej, prawidłowej pozycji. Głównymi elementami aparatu stałego są zamki oraz łuki ortodontyczne.

Zamki ortodontyczne to odpowiednio formowalne elementy metalowe lub estetyczne (ceramiczne, porcelanowe, kryształowe), przyklejane do powierzchni każdego zęba.

Łuki ortodontyczne to cieniutkie druty odpowiednio formowalne, łączące poszczególne zamki i wywiarające siłę przesuwającą zęby do odpowiedniej pozycji. Łuki ortodntyczne, posiadające tzw. pamięć kształtu w trakcie leczenia “powracają” do swojego oryginalnego kształtu wywierając siłę na zęby, która przesuwa je w otaczającej kości.

Aparaty stałe metalowe

Są to aparaty stosowane przez wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Zostały zbudowane z wysokiej jakości i trwałości materiałów.

Posiadają możliwość noszenia kolorowych ligatur.

Aparaty stałe estetyczne

Zamki w aparatach estetycznych wykonane są tak, aby zapewnić Pacjentom najwyższą jakość leczenia przy minimalnej widoczności

Wyróżniamy:

Aparaty szafirowe (kryształowe)
 • zapewniają całkowitą przezierność
 • zaokrąglone kontury zamka ograniczają powstawanie podrażnień
 • duża wytrzymałość i precyzja działania
 • najskuteczniejsza mechanika leczenia
Aparaty ceramiczne lub porcelanowe
 • zamki o zabarwieniu mlecznym
 • wystarczająca wytrzymałość zamków i precyzja działania

Aparaty samoligaturujące

Zamki, które nie posiadają klasycznych ligatur, są łagodne dla policzków i języka. Posiadają mniejszą siłę nacisku na zęby oraz wysoką skuteczność leczenia.

Łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Niewidoczne aparaty ortodontyczne

Clear Aligner

Clear Aligner

Innowacyjna metoda leczenia wad zgryzu z użyciem niewidocznych nakładek CLEAR ALIGNER stała się częścią leczenia ortodontycznego, głównie w przypadku osób dorosłych.

Nakładki CLEAR ALIGNER są wykonywane z transparentnego materiału, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Trzeba jednak podkreślić, że jest to metoda możliwa do zastosowania w wybranych wadach zgryzu.

Pierwsza wizyta:
Ocena możliwości leczenia metodą z użyciem nakładek CLEAR ALIGNER – diagnostyka, pobranie wycisków, analiza komputerowa. Następnie w laboratorium ortodontycznym wykonanie nakładek indywidualnie dla każdego Pacjenta.

Kolejne wizyty:
Leczenie wstępne trzema nakładkami CLEAR ALIGNER. Po 3 tygodniach ocena postępów leczenia oraz ponowne pobranie wycisków celem wykonania dalszych nakładek CLEAR ALIGNER.

Czas trwania całego leczenia oraz ilość użytych nakładek zależy od stopnia złożoności wady zgryzu u danego Pacjenta.

Retencja:
Ostatni komplet nakładek jest tzw. aparatem retencyjnym, który ma na celu utrwalenie pożądanych efektów leczenia. Czas retencji wynosi z reguły dwa razy dłużej niż czas aktywnego leczenia.

Invisalign

Uśmiech bez wyrzeczeń!!

Ekskluzywna alternatywa leczenia ortodontycznego za pomocą przezroczystych nakładek Invisalign.

Invisalign to system, który prostuje zęby za pomocą kompletu przeźroczystych, wymiennych aparatów (aligner), które są wykonywane na zamówienie indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie planu leczenia wykonanego za pomocą technologii 3D. Każdy Pacjent otrzymuje plan leczenia (prostowania zębów) oraz wizualizację od pozycji początkowej do pożądanej.

Aparat Invisalign złożony jest z pary nakładek na górny i dolny łuk zębowy, które wykonane są z termoplastycznego silikonu, a ich kształt i ilość dostosowana jest zawsze do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Metoda Invisalign koryguje ustawienie zębów poprzez wywieranie kontrolowanego nacisku na poszczególne zęby przez odpowiednią ilość czasu, co powoduje ich stopniowe i delikatne przemieszczanie się. Dzień po dniu, milimetr po milimetrze. Aligner wymieniany jest co około dwa tygodnie, tak aby zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce.

Zalety:

 • celem leczenia jest zastosowanie kompletu szyn nazębnych
 • szyny wykonywane są indywidulanie dla każdego Pacjenta z wykorzystaniem komputerowej obróbki
 • użycie kolejnych szyn stopniowo prostuje zęby.
 • wygodne i prawie niewidoczne
 • wizyty kontrolne odbywają się co około 4-6 tygodni
 • leczenia trwa 6-18 miesięcy w zależności od wady zgryzu
 • delikatnie i równomiernie przesuwają zęby
 • łatwe do ściągnięcia i utrzymania higieny
 • możliwość zdjęcia w dowolnym momencie
 • brak zamków / rurek / pierścieni

Leczenie

Przezroczyste nakładki należy nosić przez cały okres leczenia. Zdejmujemy je tylko na czas posiłków i czyszczenia zębów. Czas trwania całego leczenia zależy od stopnia złożoności wady zgryzu, ale jest porównywalny do okresu leczenia tradycyjnymi aparatami. Zwykle leczenie trwa od 6 do 18 miesięcy.

Miniśruby

Miniśruby to tytanowe implanty ortodontyczne, dające dodatkowe zakotwienie, w celu przyspieszenia leczenia ortodontycznego.

Szczególnie polecane są w przypadku pacjentów dorosłych z licznymi brakami zębowymi, umożliwiając skuteczne i szybkie przesunięcia zębowe, celem dalszego leczenia protetycznego (tj. miejsce pod implanty, mosty).

Aparat Haas (Hyrax)

 • aparat stały, przyklejany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz trzonowych
 • służy do poszerzania górnego łuku zębowego
 • w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 4 miesiące

Aparat Pendex (Pendulum)

 • aparat stały, mocowany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych
 • służy do dystalizacji (cofania) pierwszych zębów trzonowych stałych górnych, celem uzyskania prawidłowego zwarcia w odcinkach bocznych łuków zębowych oraz rozładowania stłoczenia (uzyskania miejsca) w odcinku przednim szczęki
 • w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 5 miesięcy

Minipłytki Bollarda

System Minipłytkek Bollarda konstrukcji profesora Hugo De Clercka:

 • to nowa metoda leczenia wybranych wad zgryzu będąca połączeniem specjalnie zaprojektowanych płytek, miniśrub oraz wyciągów elastycznych
 • przyśpiesza leczenie oraz niweluje efekty uboczne mogące wystąpić podczas leczenia aparatami tradycyjnymi
 • daje możliwość zakotwienie absolutnego
 • stosowana w leczeniu pacjentów rosnących z wadą kostną klasy III na tle niedorozwoju szczęki
 • wykorzystywana do intruzji trzonowców szczęki w leczeniu zgryzu otwartego w odcinku przednim
 • używana jako zakotwienie przy dystalizacji zębów w odcinkach bocznych

W zależności od wieku pacjenta, rodzaju wady, stopnia jej nasilenia oraz współpracy pacjenta stosuje się szereg dodatkowych aparatów przyspieszających leczenie danej wady zgryzu tj. maska twarzowa, headgear (wyciąg zewnątrzustny), aparat Herbsta/ Forsus, aparaty stałe grubo-łukowe itp.

Często stosowane elementy przy aparatach stałych

Wyciągi elastyczne

Wyciągi elastyczne ('gumki przyczepione do danych elementów aparatu') mają na celu wywieranie odpowiednich sił przesuwających zęby/grupy zębowe w zaplanowanym kierunku. Aby siła wywierana przez wyciągi elastyczne była stała konieczne jest ich wymienianie co 1-2 dni. W przeciwnym razie czas leczenia może się wydłużyć. Wyciągi elastyczne mogą zostać usunięte jedynie na czas mycia zębów, posiłków lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.