Skontaktuj się z nami!

Aparaty dla DZIECI / MŁODZIEŻY / DOROSŁYCH

Aparaty ortodontyczne

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Ogólnie można je podzielić na wyjmowane oraz stałe.

W naszym Centrum oferujemy wszystkie obecnie dostępne rodzaje aparatów, a rodzaj zastosowanego aparatu uzależniamy od wielu czynników – m.in. wieku Pacjenta, stanu uzębienia, higieny, rodzaju wady i stopnia jej nasilenia, a także oczekiwań samego Pacjenta.

Pacjentom, którzy z różnych powodów (wykonywana praca, poczucie estetyki) nie chcą zakładać standardowego aparatu stałego metalowego, założymy aparaty stałe estetyczne- prawie niewidoczne z zewnątrz, a najbardziej wymagającym- aparaty lingwalne – klejone od strony językowej, zupełnie niewidoczne dla otoczenia.

Aparat Wyjmowalny

Aparaty wyjmowane

Najczęściej stosowane u dzieci, składają się z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu, a także elementów dodatkowych, tj. śruby, sprężyny.

Wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój układu stomatognatycznego oraz umożliwiają uzyskanie prawidłowego zgryzu i odpowiedniej ilości miejsca dla zębów, pomagają również w zwalczaniu nieprawidłowych nawyków ( tj. obgryzanie paznokci, ssanie palca) oraz dysfunkcji (tj. wady wymowy, oddychanie przez usta).

Najistotniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia aparatem wyjmowanym jest współpraca ze strony małego Pacjenta.

Aparaty stałe

Aparaty stosowane przez wszystkich, bez ograniczeń wiekowych w leczeniu wad znacznie poważniejszych w porównaniu do leczenia aparatami wyjmowanymi.

Charakteryzują się wyjątkową precyzją działania przez 24 godziny na dobę. Powoduje to szybkie, skuteczne, a zarazem bezpieczne leczenie, przy braku konieczności współpracy ze strony Pacjenta.

Zbudowane z zamków, pierścieni/ rurek, które są mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem oraz łuków (cieniutkie druty), łączących poszczególne zamki za pomocą ligatur/klapek.

Łuki ortodontyczne, posiadają tzw. pamięć kształtu i w trakcie leczenia “powracają” do swojego oryginalnego położenia wywierając stałą siłę na zęby, która przesuwa je w otaczającej kości do odpowiedniej pozycji.

Aparat Stały metalowy

Aparaty stałe metalowe

 • zamki o zabarwieniu srebrnym/złotym
 • zbudowane z wysokiej jakości i trwałości materiałów
 • zaokrąglone kontury zamka ograniczają powstawanie podrażnień
 • najskuteczniejsza mechanika działania
 • możliwość zakładania kolorowych ligatur

Aparaty stałe estetyczne

Aparaty zapewniające Pacjentom najwyższą jakość leczenia przy minimalnej widoczności.

Wyróżniamy:

Aparaty szafirowe (kryształowe)
 • zapewniają całkowitą przezierność (przezroczyste jak szkło)
 • zaokrąglone kontury zamka ograniczają powstawanie podrażnień
 • duża wytrzymałość i precyzja działania
 • najskuteczniejsza mechanika leczenia
Aparaty ceramiczne lub porcelanowe
 • zamki o zabarwieniu mlecznym
 • wystarczająca wytrzymałość zamków i precyzja działania
Aparat estetyczny

Aparaty samoligaturujące

Wyróżniamy aparaty samoligaturujące zarówno metalowe jak i estetyczne.

 • aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur, tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach
 • posiadają mniejszą siłę nacisku na zęby oraz wysoką skuteczność leczenia
 • łagodne dla otaczających tkanek miękkich
 • łatwiejsze w utrzymaniu higieny

Przykładem może być często stosowany przez ortodontów system DAMON.

Prawie niewidoczne aparaty ortodontyczne

Clear Aligner

Clear Aligner

CLEAR ALIGNER to metoda leczenia przy użyciu transparentnych nakładek, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczna. Trzeba jednak podkreślić, że jest to metoda możliwa do zastosowania w wybranych wadach zgryzu, szczególnie u osób dorosłych.

Pierwsza/Druga wizyta:

Ocena możliwości leczenia metodą z użyciem nakładek CLEAR ALIGNER – diagnostyka, pobranie wycisków, analiza komputerowa. Następnie w laboratorium ortodontycznym wykonanie nakładek indywidualnie dla każdego Pacjenta.

Kolejne wizyty:

Leczenie wstępne trzema nakładkami CLEAR ALIGNER. Po 3 tygodniach ocena postępów leczenia oraz ponowne pobranie wycisków celem wykonania kolejnych nakładek CLEAR ALIGNER.

Czas trwania całego leczenia oraz ilość użytych nakładek zależy od stopnia złożoności wady zgryzu, regularności wizyt kontrolnych danego Pacjenta.

Retencja:

Ostatni komplet nakładek jest tzw. aparatem retencyjnym, który ma na celu utrwalenie pożądanych efektów leczenia. Czas retencji trwa najczęściej dwa razy dłużej niż czas aktywnego leczenia.

Invisalign

Invisalign to system, który prostuje zęby za pomocą kompletu przeźroczystych, wymiennych aparatów (aligner), które są wykonywane indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie planu leczenia wykonanego za pomocą technologii 3D.

Każdy Pacjent otrzymuje plan leczenia (prostowania zębów) oraz wizualizację od pozycji początkowej do pożądanej.

Aparat Invisalign złożony jest z pary nakładek na górny i dolny łuk zębowy, które wykonane są z termoplastycznego silikonu, a ich kształt i ilość dostosowana jest zawsze do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Zęby stopniowo przemieszczają się poprzez wywieranie na nie kontrolowanego nacisku przez odpowiednią ilość czasu. Aligner wymieniany jest co około 2 tygodnie, a wizyty kontrolne odbywają się co około 4-6 tygodni.


Zalety:

 • możliwość leczenia trudniejszych wad zgryzu w porównaniu do clear aligner
 • wygodne i prawie niewidoczne
 • delikatnie i równomiernie przesuwają zęby
 • łatwe do ściągnięcia i utrzymania higieny
 • możliwość zdjęcia w dowolnym momencie
 • brak zamków / rurek / pierścieni

Leczenie:

Przezroczyste nakładki należy nosić przez cały okres leczenia. Zdejmujemy je tylko w trakcie posiłków i czyszczenia zębów.

Czas trwania całego leczenia zależy od stopnia złożoności wady zgryzu, ale jest porównywalny do okresu leczenia tradycyjnymi aparatami. Zwykle leczenie trwa od 6 do 18 miesięcy.

Aparaty ortodontyczne tzw.dodatkowe

W zależności od wieku Pacjenta, rodzaju wady, stopnia jej nasilenia oraz współpracy Pacjenta stosuje się szereg dodatkowych aparatów przyspieszających leczenie danej wady zgryzu tj. maska twarzowa, headgear (wyciąg zewnątrzustny), aparat Herbsta/ Forsus, aparaty stałe grubo-łukowe itp.

Najczęściej stosowane zostały opisane poniżej.

Miniśruby

Miniśruby to tytanowe implanty ortodontyczne, dające dodatkowe zakotwienie, celem przyspieszenia leczenia ortodontycznego.

Szczególnie polecane są w przypadku pacjentów dorosłych z licznymi brakami zębowymi, umożliwiając skuteczne i szybkie przesunięcia zębowe, celem dalszego leczenia protetycznego (tj. miejsce pod implanty, mosty).

Aparat Haas (Hyrax)

 • aparat stały, przyklejany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz trzonowych
 • służy do poszerzania górnego łuku zębowego
 • w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 4 miesiące

Aparat Pendex (Pendulum)

 • aparat stały, mocowany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych
 • służy do dystalizacji (cofania) pierwszych zębów trzonowych stałych górnych, celem uzyskania prawidłowego zwarcia w odcinkach bocznych łuków zębowych oraz rozładowania stłoczenia (uzyskania miejsca) w odcinku przednim szczęki
 • w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 5 miesięcy

Minipłytki Bollarda

System Minipłytkek Bollarda konstrukcji profesora Hugo De Clercka:

 • nowa metoda leczenia wybranych wad zgryzu będąca połączeniem specjalnie zaprojektowanych płytek, miniśrub oraz wyciągów elastycznych
 • przyśpiesza leczenie oraz niweluje efekty uboczne mogące wystąpić podczas leczenia aparatami tradycyjnymi
 • daje możliwość zakotwienie absolutnego
 • stosowana w leczeniu pacjentów rosnących z wadą kostną klasy III na tle niedorozwoju szczęki
 • wykorzystywana do intruzji trzonowców szczęki w leczeniu zgryzu otwartego w odcinku przednim
 • używana jako zakotwienie przy dystalizacji zębów w odcinkach bocznych

Często stosowane elementy przy aparatach stałych

Wyciągi elastyczne

Wyciągi elastyczne ('gumki przyczepione do danych elementów aparatu') mają na celu wywieranie odpowiednich sił przesuwających zęby/grupy zębowe w zaplanowanym kierunku. Aby siła wywierana przez wyciągi elastyczne była stała konieczne jest ich wymienianie co 1-2 dni. W przeciwnym razie czas leczenia może się wydłużyć. Wyciągi elastyczne mogą zostać usunięte jedynie na czas mycia zębów, posiłków lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.